Tjäna pengar till klassen och samla in pengar till klassresan

Fikakassan hjälper er att tjäna pengar till klassen genom att sälja ekologiskt kaffe

Finns det något enklare sätt att tjäna pengar till klassen?

Behöver ni samla ihop pengar till en klassresa? Ska produkterna vara lättsålda och ge bra vinst? Då finns det förmodligen ingen bättre produkt än vårt ekologiska kaffe.

  • Kaffe finns i varje hushåll
  • Sveriges mest sålda förbrukningsvara
  • Varje sålt paket ger en hög vinst (55 kr)

Vinst per såld produkt:

55 kr
Bra vinst!

DET SKA VARA KUL FÖR ELEVERNA ATT SÄLJA!

Här är vår lättsålda produkt:

Fikakassans mål är att kunna erbjuda elever och klasser en enkel och lättsåld produkt med hög förtjänst. Det innebär att när eleverna säljer vår produkt så finns det bara en enda produkt de behöver fokusera på; 3-pack gourmetkaffe för en bra kostnad på 150 kr.

En enda komplett produkt för eleverna att sälja

Tre paket gourmetkaffe (brygg) med tre olika spännande smaker säljs i ett komplett 3-pack för 150 kr.

  • Ni säljer ett 3-pack gourmetkaffe för 150 kr och behåller 55 kr
  • Ekologiskt/Fairtrade/KRAV eller UTZ.

Prima – ekologiskt bryggkaffe (KRAV, Fairtrade & ekologisk) 200g

Prima är rostat på 100% av den finare bönan Arabica och härstammar från Peru eller Honduras, beroende på säsong.

Ekologiskt kaffe som är KRAV-märkt, Fairtrade och ekologiskt.

Smaken är mellanfyllig med god syrlighet och mild eftersmak.

Abrazo – UTZ-certifierat bryggkaffe 200g

Detta bryggkaffe har en utsökt blandning av soltorkade bönor från Brasilien och tvättade Arabicabönor (100% Arabica) med ursprung i Peru.

Kaffet är UTZ-certifierat med en fyllig smak med toner av choklad och kola.

Den karaktäristiska stilen gör denna kaffesort speciellt lämpat som delikatesskaffe för fikastunden med nära och kära. Abrazo betyder kram på spanska.

Pauza – UTZ-certifierat bryggkaffe 200g

Pauza är ett klassiskt mellanrostat kaffe.

Smakrikt och balanserat med en behaglig syrlighet och god eftersmak. Innehåller 100% UTZ-certifierade arabicabönor från Kenya och Brasilien.

KOM IGÅNG REDAN IDAG!

Så här beställer ni ett startpaket till klassen

Genom att fylla i formuläret här till höger så beställer ni ett startpaket till klassen.  Startpaketet skickas ut till adressen du väljer nedan och innehåller varuprov och säljkataloger.

STARTPAKETET INNEHÅLLER:

  • Varuprov
  • 2st säljkataloger till alla elever
  • Orderformulär
Fikakassan-logotyp

JÄMFÖR OSS GÄRNA...

Vi är bäst på att hjälpa er att tjäna pengar till klassen!

Här nedanför kan ni se en jämförelse mellan Fikakassan och andra aktörer på marknaden. Fikakassans kaffe är bäst när det kommer till att samla in pengar till klassen.

Fikakassan (kaffe)
Kryddor
Underkläder
Kakor
Salami
Försäljningspris
150 kr
100 kr
150 kr
50 kr
190 kr
Vinstmarginal
37%
27%
25%
36%
30%
Fri returrätt på osålda varor
Ja
Nej
Nej
Ja
Nej
Fri frakt
Ja (vid över 35st)
Nej
Ja (vid över 250 st)
Ja (vid över 35st)
Ja (vid över 25st)
Rättvisemärkta varor
Ja
Nej
Nej
Nej
Nej

Källa: Allmänna villkor för respektive företag 2020

Så här mycket pengar kan ni tjäna

Hur mycket pengar kan ni tjäna till klassen? Här nedanför ser ni en tabell där ni kan jämföra och räkna på hur mycket ni kan lyckas samla in. Våra tidigare kunders resultat är ofta runt 10 paket per deltagare, det innebär att om ni är 25 deltagande elever så kan ni tjäna 13 750kr till klassen.

Antal elever
5 paket per elev
10 paket per elev
15 paket per elev
20 paket per elev
15 deltagande elever
4125 kr
8250 kr
12 375 kr
16 500 kr
20 deltagande elever
5500 kr
11 000 kr
16 500 kr
22 000 kr
25 deltagande elever
6875 kr
13 750 kr
20 625 kr
27 500 kr
30 deltagande elever
8250 kr
16 500 kr
24 750 kr
33 000 kr
35 deltagande elever
9625 kr
19 250 kr
28 875 kr
38 500 kr
Tjäna pengar till klassen med Fikakassan

4 tips på hur ni kan tjäna pengar till klassen och klassresan

Det finns en uppsjö av resmål både i Sverige och i Europa, både för rent nöje och även de som är mer utbildande. Att åka på en klassresa kan kosta allt från några tusenlappar till 30.000-40.000 kronor.

Lagen säger att föräldrar inte kan betala för sitt barns vistelse. Däremot är det ok att barnen själva samlar ihop till sitt resmål. Förr kunde en klassföreståndare hålla i insamlingen och hjälpa barnen att tjäna pengar till sin klassresa, men nu är det nästa alltid en förälder eller föräldragrupp som får hålla i trådarna.

Det finns många färdiga skolresearrangörer men det går också att själva boka allt från boende, resa och mat.Här kan det vara bra att under föräldramötet enas om ett rimligt mål som alla deltagare är med på. Kom ihåg: en klassresa är oftast något glädjefyllt barnen minns hela livet!

Starta en försäljning

5/5

Bästa sättet att tjäna pengar till klassen!

Det finns många företag som erbjuder produkter att sälja för att tjäna pengar. Att sälja kakor, kaffe, underkläder, kryddor och olivolja är några exempel. Vårt tips här är att välja ett företag som uppfyller nedan krav:

  • Lättsålda produkter som finns i varje hushåll
  • Bra vinst per såld vara (gärna 35-40% marginal)
  • Fraktfria leveranser
  • Minst 20 dagars betalningstid
  • En personlig kontaktperson att bolla frågor med
  • På mycket kort tid, 2-3 timmar sammantaget, kan man enkelt tjäna ihop mellan 500-1000 kronor per deltagare.
  • Blir snabbt mycket pengar
  • Barnen lär sig “att arbeta” för att nå sitt mål
  • Kanske inte alla vill vara med. Vill ni ge möjligheten att köpa sig fira, kom överens om en lämplig summa baserat på vad ni behöver få in.

Loppmarknad

Loppis är bra och ligger extra i tiden då vi kan återvinna våra prylar vi inte längre behöver. Ett tips är att planera in en helg direkt efter löning. Tillstånd till loppis är i regel avgiftsfritt och utdelas av gatukontoret i din kommun.

Elektronik, böcker, spel, CD-skivor, kläder som inte längre används kan få nytt liv hos en annan familj och dessutom ge klirr i kassan.Glöm inte att även ha ett fikabord där ni säljer kaffe och hembakt.

  • Roligt och miljövänligt
  • Tillfälle att rensa ur det som inte längre används
  • Ger inte så mycket pengar, ofta max runt 5.000 kronor
  • Väderberoende och kan vara svårt att få dit folk

Tjänster

Vid tjänster behöver ni inte göra några inköp eller satsa några pengar. Här kan man lokalt erbjuda snöskottning, samla in pant, klippa gräsmattor m.m. Tänk på att föräldrar måste vara närvarande vid detta för att stötta barnen i deras kontakt med andra människor.

  • Hjälper andra människor med tjänster de gärna slipper göra själva
  • Barnen lär sig att arbeta vilket de har nytta av i framtiden
  • Bidragande till miljö (vid insamling av pant exv)
  • Kräver mycket planerande
  • Ger ofta inte så mycket pengar i slutändan

Disco

Vi har hört flera klasser som dragit in över 10.000 kronor på ett disco. Varje familj får i uppdrag att baka något som sedan kan säljas i caféet. Ta gärna kontakt med något godis- eller kakföretag för att försöka få sponsring.

  • Väldigt roligt både för barn och vuxna!
  • Kan innebära en viss kostnad för utrustning
  • Tidskrävande för inbjudningar och även deltagandet i form av DJ, caféansvariga, vakter etc.